General Purpose and Isolation Gowns
General purpose PPE gowns may be made from materials such as polyethylene, polypropylene, or other synthetic materials that offer fluid resistance. They are often disposable and come in various sizes to accommodate different body types.
- (34)
- (174)
- (203)
- (5)
- (63)
- (4)
- (2)
- (5)
- (8)
- (3)
- (70)
- (52)
- (8)
- (12)
- (1)
- (105)
- (19)
- (55)
- (4)
- (2)
- (1)
- (27)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (50)
- (21)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (15)
- (58)
- (2)
Filtered Search Results
Vikan™ Top Dog 6 mil X-Large Gown
Size x-large open-back gowns feature full-length cuffed sleeves and are available in a variety of colors.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 114.3 cm |
| Size | X-Large |
| Length (English) | 45 in. |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Ether-Based Polyurethane |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Food Processing, Handling, Service |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Thickness | 6 mil |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Style | Full Length |
| No. per Pack | 10/Cs. |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Over-the-Head |
PolyCo™ PolyWear™ Embossed Disposable Gowns, Open Back
Large blue gowns feature easy tear-away for quick gown removal and safe disposal.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Size | Large |
| Color | Blue |
| Material | Polyethylene Film |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Hospitals, Health Clinics, Laboratories |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Cuff Style | Thumb Loop |
| Product Type | Isolation Gown |
| Certifications/Compliance | ASTM F1670, ASTM F1671, AAMI Level 1 and 2, OSHA 29, CFR Part 1910.1030 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Waist Ties |
| Finish | Embossed |
Kappler™ Zytron™ 200 Chemical Protection Aprons
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | General Purpose Gown |
| Size | Universal |
| Sleeve Style | Short Sleeve |
| Material | 3-ply Tissue |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Waist Ties |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
PolyCo™ PolyWear™ Smooth Gowns, Individually Bagged Bulk Packaged
Smooth finish gowns provide lightweight impervious protection against biohazards.
Kappler Provent Plus Gown
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wrap around gown with hook and loop closure at the neck, tie waist closure, and knit cuffs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | Gown |
| Color | White |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Non-woven Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Medical or Lab |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Isolation Gown |
| Latex Free | Yes |
| Style | Wrap Around |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Hook and Loop Neck with Waist Ties |
DenLine Protection Plus Unisex 41 in. (104 cm) Long Closed Back Gown- Fluid Resistant Barrier (AAMI Level 2)
Closed back gown provides AAMI Level 2 protection from incidental splash of blook, bodily fluids, and aerosols.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 104.1 cm |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Textured Polyester (99%), Carbon (1%) |
| Permeability | Overall Air Permeability 12 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Protection Against Incidental Splash of Blood & OPIM |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Latex Free | Yes |
| Style | Closed Back Gown |
| Weight (English) | 0.6 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Adjustable Snap at Neck, Back Ties at Waist |
| Finish | Fluid and Stain Resistant, Anti-Static |
Vikan™ Top Dog 6 mil Large Gown
Size large open-back gowns feature full-length cuffed sleeves and are available in a variety of colors.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 114.3 cm |
| Size | Large |
| Length (English) | 45 in. |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Ether-Based Polyurethane |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Food Processing, Handling, Service |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Thickness | 6 mil |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Style | Full Length |
| No. per Pack | 10/Cs. |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Over-the-Head |
Cellucap Polycoated Propylene Gowns
Polycoated gown with waist and neck ties provides fluid proof protection.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | General Purpose Gown |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Neck and Waist Ties |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Keystone Safety Level II Polyethylene Isolation Gown
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides a barrier of protection for a variety of industries including healthcare, food, and industrial.
Cardinal Health™ Non-Reinforced Surgical Gowns
AAMI Level 3 surgical gowns are constructed with SMS material and offer outstanding barrier protection.
LabAid Isolation Gown
LabAid isolation gowns are ideal for animal rooms, tissue culture rooms, clinical labs and hospital settings.